Khamis, 24 Mei 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT)

Tunjang      :   Bahasa dan komunikasi
Kelas           :   Prasekolah Arif
Tarikh          :  10.05.12
Masa            :  60 minit
Bil murid     :  25 murid
Tema           :  Alam Haiwan
Subtema     : Haiwan Jinak

Standard pembelajaran utama
BM 3.5.6 Membatangkan suku kata tertutup 
                 untuk menjadi perkataan VKVK  
                (contoh : emak, ikan)

Standard pembelajaran lain yang disepadukan
PSE 2.3.6 Berinteraksi dengan yakin
PM 16.1.3 Mematuhi arahan guru atau ketua
                 Kumpulan.

Objektif pelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat.
  • Murid dapat membatang suku kata tertutup untuk menjadi perkataan VKVK.
  • Murid dapat membaca frasa dalam ayat VKVK.
  • Murid menyalin frasa dalam ayat VKVK.
  • Murid dapat berinteraksi dengan penuh yakin.
  • Murid boleh mematuhi arahan guru dan ketua kumpulan.
Kemahiran bahasa
Membaca ,melihat dan mendengar
Kosa kata
ayam, awan, emak, enam, ikan, itik, obor, oren, ubat, ulat
Kecerdasan pelbagai
Verbal linguistik,muzik,interpersonal dan emosi
Pengetahuan sedia ada
Murid pernah melihat haiwan jinak.
Penerapan nilai
Sayangi haiwan.
Alatan dan bahan
Kad vokal, kad suku kata, kad perkataan dan kad bergambar


LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN

Set induksi. (10 minit)
1. Murid membunyikan vokal  –   a           e           i          o          u
2. Murid membunyikan huruf suku kata KV – berdasarkan carta vokal

PERKEMBANGAN
Langkah 1. (15 minit)

1. Guru meminta murid mengambil kad gambar yang disukai dan menamakan objek
    dalam gambar.
  •        Kad Bergambar
  •        Guru boleh menambahkan perkataan berdasarkan kemampuan murid dan kesesuaian masa.

2. Murid mengambil kad vokal dan berdiri di sebelah murid yang memegang kad  gambar dan membunyikannya. 


   a   e   i   o   u

3. Guru meletakkan kad KVK di satu tempat

      
      kan    lar    bor   yam  mak


4. Guru meminta murid lain bergilir-gilir mengambil sebarang kad KVK yang
    bersesuaian untuk dipadankan dengan kad vokal awal. Contoh : 


              a --------------> yam

          kan --------------> i



5. Murid mengeja dan membaca perkataan yang telah dibina.
    Contoh : ayam, ular, emak, ikan, obor, itik

Langkah 2. (10 minit)
  1. Murid menulis perkataan berdasarkan gambar yang diberi pada lembaran kerja.


Ayam

Itik

Ikan kecil

Obor

Emak

Ular





Contoh Lembaran Kerja



______________





Langkah 3. (15 minit)
Guru membimbing murid mencantumkan 2 kad perkataan untuk menjadi frasa.



                   ayam                        betina 

                             ayam betina

                    ular                         sawa

                               ular sawa

                    anak                       ikan

                              anak ikan








8. Murid menulis frasa yang diberikan.

9. Murid membaca frasa yang telah ditulis.

10. Murid membaca kad-kad perkataan




           
      Contoh :



itik 

emak 

ikan 

ular 

bela

ini

sawa










Penutup. (10 minit)
1. Guru membimbing murid menyusun kad perkataan agar menjadi ayat yang
    mudah.
    Contoh :  1. Emak bela itik
                    2. Ini ular sawa
2. Murid menyalin semula ayat yang dibuat dan diberikan di dalam buku tulisan
    masing-masing.

PENTAKSIRAN
1. Murid boleh mengeja dan membaca tiga perkataan VKVK dengan betul melalui
    bimbingan.
2. Murid boleh menulis dan menyalin ayat mudah dengan betul.
3. Murid boleh mengeja dan membaca frasa dengan betul melalui bimbingan.



BAHAN BANTU MENGAJAR

KAD BERGAMBAR










KAD PERKATAAN
          itik
ikan
obor
betina
anak




sawa
ayam
      ular
emak
 




















KAD FRASA

              ayam

ayam betina

sawa

anak

anak ikan





                             





ikan

ular sawa

ular

betina
 












           
















LEMBARAN KERJA MURID


Nama Murid:______________                         Tarikh:____________



___________________



_____________________


_____________________








































Tiada ulasan:

Catat Ulasan